top of page

Co zaskakuje mnie w Niemczech

Jak już pisałam, będąc w Niemczech nadal czuję się jak w Polsce, jednak jest kilka rzeczy, które mnie w tym kraju intrygują.

Pierwszą rzeczą są domy w wioskach. W Polsce gospodarstwa są w jakimś sensie podzielone, zazwyczaj dzieli je podwórko lub ogród, działka etc. W niemczech domy są oddzielone wielkim murem albo bramą co robi niezłe wrażenie. Przy okazji na zdjęciu widać, ze ulice też się różnią. Oczywiście są tak samo asfaltowe jak w polsce, ale gdzie niegdzie można zobaczyć, że mają czerwony kolor, co mi od razu rzuca się w oczy. Szczególnie widoczne jest to na autostradach i drogach szybkiego ruchu!





Zauważyłam też, że niemcy bardziej stawiają na energię wiatrową. Jak tylko przekroczyłam granicę Polsko-Niemiecką moim oczom ukazały się wiatraki. Wszędzie jest ich pełno! Szczególnie na dużych polach. Podczas jazdy do miasta Zerbst, które oddalone jest od Straguth o 10 kilometrów jest ich chyba z 30! W Polsce wiatraki zazwyczaj widać okazjonalnie po kilka w grupce, a tutaj jak tylko wyjedziesz z miasta od razu je widać!


Chyba jedną z najistotniejszych rzeczy, jest fakt, że Niemcy bardzo stawiają na czystość w swojej ojczyźnie. W większości sklepów stoją automaty na butelki i puszki, za każdą butelkę dostaje się około 0,25€, a wiadomo ile napoi wypija dziennie osoba, więc jeżeli prawie każdy napój jest w butelce zwrotnej, jak dużo się zwraca. Pieniądze które dostaje się za wrzucenie butelek można wydać w większości sklepów, a na ulicy praktycznie nie widać żadnego plastiku lub szkła, bo ludzie wolą zwrócić każdą butelkę i dostać trochę Euro.

Dlaczego więc u nas i w innych krajach nie można zainwestować w tak pożyteczne maszyny. Plusów jest bardzo dużo, a najważniejszym chyba jest to, że my "zarabiamy" na tym, a nasza planeta nie dosaje tak dużej ilości zanieczyszczeń. Pomyślmy racjonalnie, kto nie chciałby za każdą pustą butelkę dostać tej symbolicznej złotówki, a 10 butelek to już 10 złoty! Jeżeli komuś nie zależałoby na zbieraniu "śmieci" to przecież każda potrzebująca osoba ucieszyłaby się z każdego możliwego grosza. Nawet za wrzucenie tych kilku puszek czy butelek do maszyny. Pomyślmy nad tym.

Miłego dnia/wieczoru :)

 
 
 

Komentarze


Post: Blog2_Post

Subscribe Form

Thanks for submitting!

  • Instagram

©2020 by Gabriela Szulkowska fotografia. Proudly created with Wix.com

bottom of page